Äriideede testimine

Autor: David J. Bland, Alex Osterwalder

Ilmumisaeg: 10.09.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 348

Paljud ettevõtjad viivad oma ideid ellu liialt rutakalt, mille tulemusel jookseb seitse toodet kümnest ludinal lati alt läbi. David Bland ja Alex Osterwalder on võtnud nõuks seda statistikat muuta, pakkudes välja lihtsa meetodi, mis aitab heast ideest kuulikindla ärimudelini liikuda.

Nende „Äriideede testimine“ selgitab:

  • Kuidas kahandada riski raisata aega, raha ja teisi ressursse ideedele, mis ei hakka kunagi tööle?
  • Kuidas elimineerida strateegia ning testimise ja valideerimise vahel laiutavat lõhet?
  • Kuidas teha kindlaks ja testida võtmetähtsusega hüpoteese väärtuspakkumise ja ärimudelitahvli abil?
  • Kuidas langetada olulisi ärilisi otsuseid viisil, mis lubab toetuda enamale kui intuitsioon ja kõhtunne?
  • Kuidas julgustada oma meeskonnas eksperimenteerivat mõtteviisi ja kuidas sellest vormida pidev ning jätkusuutlik protsess?

„Äriideede testimine“ on suurepärane käsiraamat suurfirma novaatorile, kes üritab korporatsiooni kitsendusi trotsides uusi äriprojekte käima tõmmata; idufirma ettevõtjale, kes tahab testida ärimudeli algkomponente, et vältida meeskonna ja investorite tarbetut aja, energia ning raha raiskamist; ja kõigile neile, kes ihkavad põhitöö kõrvalt oma äri püsti panna.

David Bland on nõustaja ja mitme ettevõtte asutaja, kes on oma töös keskendunud sellele, et aidata ettevõtetel saavutada turu ja nende toote vahelist sobivust. Enne nõustamistööd arendas David üle kümne aasta tehnoloogiavaldkonna idufirmasid. Seda maailma toetab ta tänini, jagades oma teadmisi mitmes Silicon Valley idufirmakiirendis.

Innukas ettevõtja ja nõutud esineja Alex Osterwalder on rahvusvaheliste menukite „Ärimudeli generatsioon“ ja „Väärtuspakkumise disain“ põhiautor. Aastal 2015 võitis ta Thinkers50 strateegiaauhinna, mida Financial Times nimetab juhtimisideede Oscariks.

 


“Seitse äriideed kümnest ei jõua soovitud tulemuseni, sest neid ei testita piisavalt. Strategyzeri sarja kolmas raamat „Äriideede testimine“ annab nii idu- kui ka suurettevõttele praktilised tööriistad, kuidas kiirete eksperimentide abil valideerida uusi äriideid ning juhtida innovatsiooniprotsessi süsteemselt ja tõenduspõhiselt.

Käsiraamat sisaldab 44 eksperimendist koosnevat katsete kogumit, mida saab oma ettevõttes koheselt kasutusele võtta, et maandada uute äriprojektidega seotud riske.”

Siim Saare
ettevõtja ja innovatsiooninõustaja

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Äriideede testimine

Disain Meeskonna kujundamine 19 Idee kujundamine 29   Testimine Hüpoteeside püstitamine 41 Katsetamine 55 Teadmiste kogumine 63 Otsuste langetamine 73 Juhtimine 79   Katsed Katse valik 105 Esmateadmised 115 Valideerimine 245   Mõtteviis Kitsaskohtade vältimine 327 Katsete kaudu juhtimine 331 Katsed rühmades 337   Järelsõna 342

Äriideede testimine

Siim Saare, ettevõtja ja innovatsiooninõustaja

 

Ärimudeli järeleproovimine eksperimentide ehk katsete abil on parim viis uute äriideedega seotud riskide maandamiseks ja olemasoleva ärimudeli konkurentsivõime tagamiseks. Miks ei kasuta seda meetodit rohkem ettevõtteid?

 

Majandusajakirja Forbes ennustuse põhjal kaob järgmise 10 aasta jooksul Fortune 500 nimekirjast üle 50 protsendi ettevõtetest. Need korporatsioonid lihtsalt ei suuda sammu pidada üha kiireneva tehnoloogilise arenguga, mis juba praegu kujundab ümber terveid tööstusharusid. Pandeemia tõttu hoogustunud digipööre peaaegu kõikides majandussektorites lisab lähiaastail sellele suundumusele raketikütust veelgi.

 

Ühelt poolt loob see enneolematuid võimalusi uutele tegijatele, sh idufirmadele. Teisalt paneb see tegutsevate ettevõtete ärimudelid üha suurema surve alla. Võidavad need, kes suudavad suundumusi paremini tabada ning uusi lahendusi kiiremini turule tuua. Järjest volatiilsemas keskkonnas saab pikaajaliste strateegiate koostamise asemel määravaks võimekus ärimudelit pidevalt uuendada.

 

Järeleproovimine aitab riske maandada

 

1620. aastal kirjeldas Inglise filosoof ja riigimees Francis Bacon suurteoses „Novum Organum“ esimest korda uut teadmiste omandamise viisi – teaduslikku meetodit, millega otsitakse uurimisküsimusele vastust vaatluste või katsete abil. Nelisada aastat hiljem on teaduslikust meetodist inspireeritud innovatsioonipraktikad, sh ärimudeli katsetamine, relevantsemad kui kunagi varem.

 

Kliendiarenduse metoodika looja Steve Blank on öelnud, et ükski äriplaan ei ela üle esimest kokkupuudet kliendiga. Statistika järgi kukub seitse toodet kümnest läbi, sest ei lahenda õiget probleemi või ei vasta lahendus klientide ootustele. Kummalgi juhul ei valideerita ärimudeliga seotud eeldusi piisavalt.

 

Just seetõttu jooksutavad nii edukad idufirmad kui ka uuenduslikud suurettevõtted, sh Amazon, Google, Booking.com jpt, iga päev tuhandeid väikesi ärieksperimente, mis aitavad paremini kliente mõista, tooteid ja teenuseid arendada ning uute äriideedega seotud riske maandada. Jeff Bezos on öelnud: „Meie edu Amazonis oleneb otseselt eksperimentide arvust, mida me suudame ellu viia aastas, kuus, nädalas või päevas.“

 

Kuidas katsetada ärimudelit?

 

Teadusliku meetodi põhielement on eksperiment ehk katse. Ärimudeli katsed on väikesemahulised ja kulutõhusad. Nende abil kontrollitakse äriidee teostatavust (ingl feasability), ihaldusväärsust (desirability) ja elujõulisust (viability).

 

Tervikliku ärimudeli puhul on võimalik proovida selle eri osi: väärtuspakkumist, kliendisegmente, jaotuskanaleid, tehnoloogiat, müügi- ja turundussõnumeid, kulustruktuuri ning tuluallikaid. Iga etapi jaoks valitakse sobivad katsed, nagu kliendikäitumise vaatlus, intervjuud ja fookusrühmad, prototüübi ja kasutajaliidese katsetamine, A/B testimine, näidiskampaaniad jms.

 

Hea ülevaate ärieksperimentidest saab äsja eesti keeles ilmunud Alex Osterwalderi ja David Blandi käsiraamatust „Äriideede testimine“. Raamat sisaldab 44 eksperimenti, mida saab kohe oma ettevõttes kasutusele võtta. Mis oleks, kui ärimudeli regulaarne katsetamine muutuks meie ettevõtetes sama iseenesestmõistetavaks nagu äriplaani koostamine või eelarve planeerimine?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).