Aktsiatega rikkaks ja vabaks

Autor: Arne Talving, Marcus Hernhag

Ilmumisaeg: 22.01.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 272

Tänastel Põhjamaade staarinvestoritel Marcus Hernhagil ja Arne Talvingul on vähemalt kaks ühist joont – mõlemad alustasid oma finantskarjääri tühjade pihkudega ning mõlemad ihkasid seda seisu kardinaalselt muuta. Tänu tarkadele investeerimisotsustele on nad tänaseks rikkad, kui soovite, ka vabad.

Mõõdukalt jõukaks on võrdlemisi lihtne saada: see nõuab vaid mõningaid teadmisi, väidavad Rootsi ühed tuntumad tegijad. Erinevalt rikkuse kasvatamisest, mis eeldab juba märksa suuremaid pingutusi. Lisaks kõigele muule ka toetavat elustiili ning enesedistsipliini, et oma teadmised teooriast praktikasse panna. Taandub ju edukas investeerimine paljuski käitumisteadusele. Nagu autorid isegi kuivalt nendivad – tihti tuleb elu lihtsalt vahele.

Vastupidiselt levinud arusaamale ei ole miljonärid teistest nutikamad. Küll aga on nad valmis investeerimisele rohkem panustama – keskmiselt ca 8,4 tundi kuus, mis on ülejäänutest pea kaks korda enam. Neid eristab ka üsnagi mõõdukas elustiil, mis lubab kapitali ülejääki reinvesteerida. Autorid väidavad, et rikkaid ei iseloomusta mitte särva autopark, vaid rida põhimõtteid, mille hulka kuuluvad nii eraelu puutumatus, optimism, edasipüüdlikkus, kannatlikkus, säästlikkus kui ka kalkuleeritud riskeerimine.

Raamatus „Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ kergitavad Talving ja Hernhag saladuskatet nende lemmikstrateegiatelt, pakkudes lugejale unikaalset võimalust seda edulugu korrata.

Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Nasdaq Tallinn.

“Finantsasjades seisame tihti valiku ees: kas kogu teenitud raha jooksvalt ära kulutada või säästa ja investeerida. Raamatu autorid, kes pole kaugeltki hõbelusikas suus sündinud, on jõudnud finantsilise sõltumatuseni just tänu säästmisele ja õigete aktsiate valikule.

Olgu tegu dividenditulu eelistava konservatiivse investori või agressiivsema kasvuettevõtete otsijaga, raamatus jagub mõlemale lähenemisele ohtralt ruumi. „Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ pakub küllaga inspiratsiooni ja investeerimisstrateegiaid, mille najal turgu ületavat tootlust sihtida.”

Raido Tõnisson, LHV nooremanalüütik


“Marcus Hernhag ja Arne Talving – kas tegu on müstiliste Skandinaavia miljonäridega või tavaliste Rootsi meestega, kes on jõudnud oma finantse arukalt juhtides punkti, kus nad ei pea enam raha pärast tööl käima?

Marcus ja Arne on sellesse raamatusse koondanud lihtsasti mõistetavad ja väga praktilised näpunäited, kuidas meist igaüks võib finantsilise vabaduse saavutada.”

Ott Raidla, Nasdaq Tallinna börsi turundusjuht

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Aktsiatega rikkaks ja vabaks

Sisukord Esimene osa. Ela nii, et raha jääb üle, ja naudi seda reisi 5 1 Jõukaks on kerge saada 7 2 Sa saavutad finantsilise vabaduse, kui vaid tahad 9 3 Tee nagu rikkad 11 4 Rikkaks saamise võti 16 5 Mõtle ja ela õigesti 20 6 Kõige kulukam harjumus 23 7 Tarbi targalt 26 8 Tulu annab ka kasutamata raha 29 9 Vedamine ja oskused on üks ja sama asi 30 10 Saavuta aja ja kapitali võimendus 33 11 Leia säästmises tasakaal 36 12 Millal võid tagasi tõmbuda? 39 13 Nelja protsendi reegel näitab, kui oled vabaks saanud 43 14 Jõukaks vaid 10 000 tunniga 47 15 Mida tahad endast maha jätta 52 16 Kokkuvõte sellest, kuidas end rikkaks elada 54 Teine osa. Nutikad võimalused hoolitseda oma kapitali eest nii, et see tarbetute riskideta töötab sinu kasuks 57 1 Nii hoiad oma rahakotid lahus 59 2 Aktsiaportfelli ajalugu 66 3 Parim on tasakaalustatud investeerimisportfell 69 4 Aktsiastrateegiad, millega säästad enim aega ja raha 73 5 Investeerimisfirmad avaldavad muljet 76 6 Kaheksa tähtsat põhjust, miks aktsiaid osta 78 7 Aktsiatega õnnestumise kümme käsku 80 8 Viis tähtsaimat nõuannet dividendistrateegiaks 81 9 Saa õigesti hakkama langusega 834 Kolmas osa. Ela edukalt ja saa finantsiliselt vabaks 85 1 Noor ja rahatu 87 2 Tõmba õigeid niite ja saad vaba aega 95 3 Miks tuleb säästa ja majanduslikud mõõdud 106 4 Arvesta, et kunagi lähed pensionile 113 5 Tubakakiosk 117 6 Elu ahvatlused ja võimalused 123 7 Elu ja säästmine 131 8 Elustiil 140 9 Säästa mugavalt – 62 nutikat nõuannet 145 10 Arvandmed aitavad hinnata 165 11 Võtmed anna rahageneraatorile 169 12 Hoiukonto – investeerimiskonto vahejaam 175 13 Kõige tavalisemad vead, mida börsil tehakse 178 14 Börsi suundumused 189 15 Osta aktsiaid 194 16 Kavastu investeerimisfilosoofia 205 Neljas osa. Leia motivaatorid ja arene edasi 209 Mind motiveerisid erinevad maailmad 211 Nii arenen investorina 215 Viies osa. Aktsiamatš 223 Tere tulemast meie juurde veebis! 241 Sõnastik 243

Aktsiatega rikkaks ja vabaks

Raido Tõnisson, LHV nooremanalüütik

 

Levinud arusaama kohaselt nõuab aktsiatega rikkaks saamine suurt stardikapitali. Raamat „Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ keskendub sellele, kuidas ka palgatööline võib säästes ja investeerides lõpetada raha pärast töötamise oluliselt varem enne pensioniga.

 

„Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ erineb teistest investeerimisteemalistest raamatutest mitme koha pealt. Esiteks on selle kirjutanud kaks autorit ja kummalgi on investeerimisele oma lähenemine, ehkki mõlemad on saavutanud edu just tänu aktsiatele.

 

Teiseks nähtub ühe autori, Arne Talvingu kogemustest, et atraktiivseid aktsiaid ei leia üksnes USA börsilt ning suurriigi indekseid ületavat tootlust on võimalik saavutada ka Rootsi aktsiatesse investeerides. Autorid seisavad selle eest, et investori teekond oleks võimalikult vaba nende endi tehtud vigadest.

 

Mõlemad autorid sündisid tavalistes keskklassi peredes. Juba lapseeast saati oli selge, et raha ei tule kergelt ning seda on mõistlik säästa ja kulutada vaid vajalikele asjadele. Need põhimõtted teevadki neist ühed kõige sobilikumad inimesed, andmaks edasi põhjalikke säästmisnippe ja õpetussõnu, mis aitavad hoiduda ahvatlevatest rahalõksudest.

 

Säästmisest samm edasi on vaba raha enda kasuks tööle panemine ehk investeerimine. Ehkki erinevalt Hernhagi dividendistrateegiast hõlmab Talvingu strateegia rohkem kasvuettevõtteid, on mõlemad autorid ühel nõul selles, et portfellid peavad olema ajale vastupidavad, sest elama peab ka siis, kui turud langevad. Samuti peab tulevane tootlus kompenseerima aktsiate otsimisele ja portfelli haldamisele kulunud aja.

 

Kuidas vältida kukkuvaid nuge?

 

Lisaks ettevõtete fundamentaalsetele näitajatele kasutab Talving oma ostude ja müükide ajastamisel üht tehnilise analüüsi indikaatorit ehk 200 päeva libisevat keskmist. Ajast, mil Talving on hakanud MA200 indikaatorit jälgima, on tema portfelli kogutootlus võrreldes varasemaga märkimisväärselt paremaid tulemusi näidanud.

 

Nimelt väldib Talving kukkuvaid nuge – aktsiaid, mis kauplevad alla oma viimase 200 päeva keskmise hinna. Paljud investorid näevad sarnases situatsioonis odavat ostukohta, kuid Talving käsitleb seda ohuna, esitades endale küsimusi: mis on hinna languse põhjuseks ja miks investorid seda aktsiat osta ei taha, kuigi viimased 200 päeva on sellega kaubeldud allpool keskmist väärtust?

 

Olgu tegu dividenditulu eelistava konservatiivsema investori või agressiivsema kasvuettevõtete otsijaga, raamatus jagub mõlemale strateegiale ohtralt ruumi. Nii nagu ka autorite endi läbi tehtud õppetundidele. Kui sa aga pole veel investeerimise või säästmisega alustanud, võib üsna kindel olla, et pärast raamatu „Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ lugemist on sinu motivatsioonitase alustada oluliselt tõusnud.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).