Julgus mitte meeldida

Autor: Ichiro Kishimi, Fumitake Koga

Ilmumisaeg: 01.04.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 240

 

Kas õnnelik olemine on midagi, mille valime ise või otsustab seda meie eest keegi teine? Raamat „Julgus mitte meeldida“ aitab elu keerdkäikudes tekkinud sõlmi mõista ning neid lahti harutada.

Raamat võtab kokku Austria psühhiaater Alfred Adleri – psühholoogiamaailma ühe suurkuju Sigmund Freudi ja Carl Jungi kõrval – filosoofilised ning psühholoogilised mõtted ja õpetused. Adler oli Freudi juhitud Viini psühhoanalüütilise seltsi esimeste oluliste liikmete seas. Kui tema seisukohad läksid Freudi omadega vastuollu, lõi ta rühmast lahku ning tuli XX sajandi alguses välja oma originaalsetel teooriatel põhineva individuaalpsühholoogiaga, mida tuntakse adleriaanliku psühholoogiana.

Raamat on üles ehitatud dialoogile elukogenud filosoofi ning endaga pahuksis oleva noormehe vahel, kelle suu läbi jõuab filosoofini lugeja skeptilisus iseenda muutmise ning õnnelik olemise võimalikkuse kohta. Nende vestlustest välja kooruvad põhimõtted aitavad lahti mõtestada enesele andestamise, iseendast hoolimise ja meele puhtana hoidmise kunsti, et oma eluteed minevikutraumadest, ohvri mentaliteedi painavast ikkest ning teiste ootustest vabastada.

Muretsemise asemel asjade pärast, mida me nagunii ei saa muuta, õpetab raamat keskenduma sellele, mis on tõeliselt oluline, kujundades seeläbi suhet nii iseenda kui ka teistega. Muutes pelgalt oma suhtumist, muutub ka elutee. Tõeliselt vabastav mõtteviis, mis annab jõudu murda piiranguid, mida endile ise seame.

„Julgus mitte meeldida“ pakub sümpaatselt ladusas keeles sissevaadet adleriaanliku psühholoogia sügavasse mõttemaailma filosoof Ichiro Kishimi vahendusel.

Raamatu vundamendi moodustavad adleriaanliku psühholoogia kolm lähtekohta: kõik probleemid on suhteprobleemid, inimesed võivad muutuda ja olla sellest hetkest alates õnnelikud ning küsimus pole võimes, vaid julguses, mis võib muuta inimese maailmavaadet.

Oma elu muutmine saab alguse otsusest siin ja praegu. Küsimus on üksnes julguses teha järgmine samm.

Ene Raudla
kliiniline psühholoog

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Julgus mitte meeldida

Sissejuhatus ESIMENE ÕHTU Eitage traumat Tundmatu „kolmas hiiglane“ Miks suudavad inimesed muutuda? Traumat ei ole olemas Viha mõeldakse välja Kuidas elada mineviku kontrolli all olemata? Sokrates ja Adler Kas sa oled vastuvõetav just sellisena, nagu oled? Õnnetu olemine on enda valik Alati valitakse võimalus mitte muutuda Elu pannakse paika siin ja praegu TEINE ÕHTU Kõik probleemid on suhteprobleemid Miks ei meeldita iseendale? Kõik probleemid on suhteprobleemid Alaväärsusega seotud tunded on subjektiivsed eeldused Alaväärsuskompleks on vabandus Kiidukukkedel on alaväärsustunne Elu ei ole võistlus Keegi peale sinu ei muretse selle pärast, kuidas sa välja näed Võimuvõitlusest kättemaksuni Vea tunnistamine ei ole lüüasaamine Hakkamasaamine ülesannetega, millega elus silmitsi seistakse Punane lint ja jäigad ketid Mitte langeda eluvale lõksu Omamise meelsusest rakendamise meelsusesse KOLMAS ÕHTU Vabanege teiste ülesannetest Vabanemine tunnustusihast Mitte elada selleks, et rahuldada teiste ootusi Kuidas ülesandeid eristada? Vabanemine teiste ülesannetest Kuidas saada suhteprobleemidest vabaks? Gordioni sõlm tuleb läbi raiuda Tunnustusiha aheldab Mis on tõeline vabadus? Suhtekaardid on enda käes NELJAS ÕHTU Kus on maailma kese? Individuaalpsühholoogia ja holism Suhete eesmärk on ühtsustunne Miks ollakse huvitatud ainult iseendast? Sina ei ole maailma kese Laiema kogukonna hääle kuulamine Mitte noomida ega kiita Julgustav lähenemine Kuidas tunda end väärtuslikuna? Elada olevikus Inimesed ei oska end korralikult rakendada VIIES ÕHTU Siiralt siin ja praegu elamine Liigne eneseteadlikkus lämmatab inimese mina Mitte enesejaatus, vaid enese aktsepteerimine Usalduse ja enesekindluse erinevus Töö olemus on panus üldisesse hüvangusse Noored kõnnivad täiskasvanutest eespool Töönarkomaania on eluvale Õnnelik võib olla kohe praegu Kaks teed, mida mööda käivad need, kes tahavad olla erilised Julgus olla normaalne Elu on hetkejada Ela nii, nagu tantsiksid Heita valgust siinsele ja praegusele Suurim eluvale Anda tähendus näiliselt tähenduseta elule Järelsõna

Julgus mitte meeldida

Ene Raudla, kliiniline psühholoog

 

„Julgus mitte meeldida“ julgustab eesmärke seadma ja püüdlema nende poole. Enda puudujääke tunnistades vabaneme nende varjamisest. Olen see, kes ma olen.

 

Igaühel on võimalus olla märkimisväärne ja väärikas just siin ja praegu ning aktsepteerida oma mina, nagu see on. Ja olla piisavalt julge, et muuta seda, mida muuta saab. See on enese aktsepteerimine, mille kohta kasutas Alfred Adler, kelle mõtteid ja filosoofiat raamat „Julgus mitte meeldida“ koondab, terminit „jaatav loobumine“.

 

Adler oli Austria meditsiinidoktor ja psühholoog, individuaalpsühholoogilise koolkonna rajaja. Ta leidis, et meie elu väärtuse määrab see, kuivõrd me suudame suurendada teiste elu väärtust. Hoolivus teiste suhtes, kogukondliku kokkukuuluvuse tunne on neurooside kindlaim tõke.

 

Alaväärsustunde kammitsev taak

 

Adleriaanlik psühholoogia on julguse psühholoogia. Inimese õnnetuses ei saa süüdistada tema minevikku, keskkonda või seda, nagu ta poleks õnneks kõlblik. Tal on vajaka üksnes julgusest olla õnnelik. Seejuures saab õnnelik olla hetkest, mil inimene seda ise otsustab.

 

Julgus olla õnnelik sisaldab julgust mitte meeldida. Adleri mõtteviisi kohaselt muutuvad seejärel kõik suhted kerguseks. Tema sõnul on meil kõigil kaasa sündinud alaväärsustunne, millele võib lisanduda alaväärsustunne puudest, väärkohtlemisest või sellest, kui öeldakse, et sa pole piisavalt hea või sama hea kui teised.

 

Adleriaanlik filosoofia ütleb, et kui tunned, et elu pole elamisväärne, siis on vaja teha otsus ja seejärel lõpp senisele elustiilile. Vabandusi, nagu „Kui oleks ainult aega, kui oleks sobivaid tingimusi!“, leiab alati. Siin ja praegu on hetk, mis muudab su elu. Üksnes pingutades saavutatakse eesmärgid.

 

Trauma mõju enesemääratlusele

 

Adleriaanlikus psühholoogias mõeldakse eesmärkidest olevikus, mitte põhjustest minevikus. Kogetu ei ole meie edu või läbikukkumise tegelik põhjus. Me ei kannata kogemuste šoki – trauma – käes, vaid me muudame selle millekski, mis teenib meie eesmärke. Meid ei määratle kogemused: enesemääratlus tuleneb tähendusest, mille me kogemustele anname.

 

Mis on elu mõte? Milleks me elame? Adleri meelest pole ühest elu mõtet olemas. Elame maailmas, kus meid ründavad kõikvõimalikud õudused, meid ümbritsevad sõdade ja looduskatastroofide hävitavad tagajärjed. Raskuse läbielamine pakub võimalust vaadata ettepoole ja mõelda: mida saan nüüd teha? Iga inimene peab ise oma elule mõtte omistama.

 

Adleriaanlik psühholoogia on enese, mitte teiste muutmisest. Teiste või olukordade muutumise asemel astud sina esimese sammu. Kui muutud, muutuvad ka inimesed sinu ümber. Neil ei ole lihtsalt teist valikut.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).